جلوگیری از هزینه‌های اضافه در نظام سلامت با اجرای نظام ارجاع

نوشته شده توسط sama در .

دکتر عزت اله گل علیزاده نائب ريیس انجمن پزشکان عمومی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران با گلایه از اینکه متاسفانه علیرغم اینکه به نظام ارجاع و پزشک خانواده در دو برنامه چهارم و پنجم توسعه پرداخته شده ولی هنوز برنامه اجرایی مشخصی وجود ندارد از این بابت ابراز نگرانی نكرد.
وی ادامه داد: آمارها حاکی از آن است حدود 80 هزار پزشک عمومی عضو سازمان نظام پزشکی هستند و اگر تعداد پزشکان عمومی که از کشور خارج شده، فوت شده، مشغول تحصیل در دوره تخصصی، آمادگی برای آزمون دستیاری و یا پزشکانی که در حرفه پزشکی فعال نیستند را از این تعداد کسر کنیم، حدود 50 هزار نفر پزشک عمومی فعال داریم.
گل علیزاده با اشاره به وجود نواقصی که در آموزش پزشکی عمومی مطرح است، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت برنامه هایی را برای تغییر نظام آموزش پزشکی عمومی در دست تدوین دارد، که در صورت اجرا دانشجوی پزشکی بعد از 5 سال آموزش به سمت پزشکی خانواده یا سایر رشته های تخصصی گرایش پیدا می کند.که تعیین بورد تخصصی پزشکی عمومی در همین راستا می باشد.
وی با تاکید بر این که جامعه پزشکان عمومی و مردم هنوز حلاوت اجرای برنامه پزشک خانواده را نچشیده‌اند، افزود: به همین خاطر ممکن است گرایش دانشجویان پزشکی به سمت پزشکی خانواده کمتر باشد مگر این که اطمینان خاطر لازم به آنان داده شود.
نائب رئیس انجمن پزشکان عمومی با تاکید بر اینکه برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع یکی از ضرورت‌های نظام سلامت برای برون رفت از مشکلاتی است که گریبان گیر نظام سلامت  است، تصریح کرد: ناگزیر به بازنگری در کریکولوم آموزشی پزشکی عمومی می‌باشیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر پزشکان عمومی نیازمند توانمند سازی و کسب مهارت‌های ویژه برای ایفای نقش جدیدی که در نظام سلامت به موجب تکالیف قانونی برنامه پنجم توسعه و همچنین سیاست‌های ابلاغی توسط مقام معظم رهبری به آنها محول شده، هستند به همین دلیل در اواخر دولت گذشته، بخشنامه ای تحت عنوان توانمند سازی پزشکان عمومی در 6 بند جهت افزایش توانمندی این همکاران ابلاغ شد و این مهم می تواند به کسب مهارت های پزشکان عمومی به عنوان دروازه بانان نظام سلامت کشور در ایفای نقششان کمک کند.
گل علیزاده با ابراز امیدواری نسبت به اینکه از معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی انتظار می رود که در جهت توانمند سازی پزشکان عمومی برنامه‌های مدونی را با محوریت انجمن پزشکان عمومی برای این دسته از همکاران  تدوین و اجرا نمایند، خاطرنشان کرد: در تمام دنیا حدود 75 تا 80 درصد خدمات سلامت در سطح 1 توسط پزشکان عمومی، 10 تا 15 درصد توسط متخصصین و مابقی توسط پزشکان فوق تخصص ارائه می گردد. پس ارائه خدمات توسط پزشک عمومی، مستلزم داشتن دانش و مهارت کافی و دریافت دستمزد مناسب برای ماندگاری در سطح 1 و جلوگیری از مهاجرت به سایر سطوح می باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: لازم نیست دولت بیاید خدماتی را که در سطح 1 قابل ارائه توسط پزشک عمومی بوده را گران‌تر از سطوح تخصصی و فوق تخصصی  خریداری کند. با اجرای نظام ارجاع، سطح 1 خدمات توسط پزشکان عمومی مبنای کار قرار خواهد گرفت و قطعا جلوی بسیاری از هزینه‌های اضافه در نظام سلامت گرفته می شود.
نائب ريیس انجمن پزشکان عمومی اضافه کرد: به نظر می رسد یکی ازاولویت های مهم نظام سلامت در سال جاری باید راه اندازی نظام ارجاع بر مبنای پزشک خانواده، تدوین راهنماهای بالینی، تقویت منابع بیمه ای و نظارت دقیق تر و بیشتر بر منابعی که در اختیار نظام سلامت است، باشد.
نایب رییس مجمع انجمن های تخصصی  در بخش دیگری ازسخنان خود در خصوص تعرفه های اعلام شده توسط معاون درمان وزارت بهداشت در رسانه ها گفت: نرخ ویزیت پزشک عمومی در بخش خصوصی 19 هزار تومان اعلام شده است که حدود 15 درصد رشد را نسبت به سال گذشته دارد در حالیکه پیشنهاد شورای عالی نظام پزشکی  در اسفندماه سال گذشته مبلغ 23 هزار تومان بود و این رقم در شورای عالی بیمه به 21 هزار تومان تقلیل یافت، خاطرنشان کرد: متاسفانه عدد نقل شده از دکتر آقاجانی فاصله زیادی با پیشنهاد شورای عالی نظام پزشکی دارد.
وی با اشاره به اعلام تعرفه ویزیت در اوایل سال گذشته، اظهارداشت: تعرفه سال گذشته 16  هزار و 500 تومان بود. که همان زمان هم اعتراضات بسیاری توسط همکاران پزشک عمومی صورت گرفت.
نائب رئیس انجمن پزشکان عمومی در خصوص بازنگری و اعلام کتاب جدید ارزش نسبی خدمات ابراز داشت: با ابلاغ کتاب جدید درسال گذشته متاسفانه قسمت ارزیابی و مراقبت بیماران( E&M ) ابلاغ نشد که به هر حال تعرفه‌های آن که شامل ویزیت در مطب یا سایر مراکز سرپایی دیگر، ویزیت در بخش های بستری و مشاوره در مطب یا سایر مراکز سرپایی بود که مبنای این محاسبه هم بر مبنای شرح حال متمرکز بر مشکل بیمار، معاینه متمرکز بر مشکل بیمار و همچنین تصمیم گیری بود و به نوعی به پزشکان عمومی بر می گشت.
وی تصریح کرد: براین اساس مدت زمانی که پزشک برای شرح حال، معاینه و تصمیم گیری لحاظ می کند، مبنای محاسبه ویزیت قرار می گیرد که بر حسب مشکل بیمار، مدت زمانی که صرف می شود و همچنین پیچیدگی نوع بیماری در مبلغ ویزیت لحاظ می شود و این به نفع پزشکان نسخه نویس و ازجمله پزشکان عمومی می باشد. امید است با ابلاغ آن در سال 94، بخشی از مشکلات همکاران پزشک عمومی ما مرتفع  شود.
نایب رییس مجمع انجمن های تخصصی با گلایه از رشد 15 درصدی تعرفه ی سال 94 نسبت به سال 93، افزود: این رشد کمتر از نرخ تورم  و نیز نرخ  رشد حقوق و دستمزد(  17 درصد ) می باشد. در خواست انجمن پزشکان عمومی همان عدد 23 هزار تومان یا حداقل همان عدد مصوب شورای عالی بیمه یعنی21 هزارتومان است چرا که پزشکان عمومی و سایر پزشکان نسخه نویس، غیر از تعرفه ویزیت، تعرفه دیگری دریافت نمی کنند و به همین علت باید توجه ویژه ای به نرخ ویزیت این دسته از همکاران صورت گیرد.
وی  با بیان اینکه ملاک پرداخت بیمه‌ها با پزشکان عمومی و سایر همکاران ما در بخش خصوصی و سرپایی تعرفه دولتی است، افزود: باید مبنای پرداخت تعرفه‌ها، تعرفه مصوب برای بخش خصوصی باشد تا با این کار نیز بخشی از مشکلات همکاران رفع شود.  همچنین انتظار می رود مبنای محاسبه ویزیت چون سال های گذشته افزایش 15 درصد برای همکاران با بیش از 15 سال سابقه فعالیت بالینی و همکاران با مدارک MPH نیز لحاظ شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهم به هنگام ابلاغ رسمی تعرفه ها، اعلام سرانه پزشک خانواده روستایی است که متاسفانه همیشه با تاخیر انجام می شود. امید است  سرانه معقولی برای همکارانی که دراین بخش فعال هستندلحاظ گردد چرا که هنوز در مراکز روستایی با کمبود پزشک مواجه هستیم و قطعا افزایش دریافتی همکاران تاثیر بسزایی در جذب و ماندگاری آنان در مناطق روستایی و محروم دارد.ضمنا توجه به سرانه پزشکان خانواده شهری که در دو استان فارس و مازنداران در دست اجرا هست، نیز یکی از خواسته های ما است که امید است در این ابلاغیه باشد.