آلرژى هاى فصلى

در .

آلرژى ها بیشتر در اوایل بهار و پاییز خود را نشان مى دهند. كسانى كه حساسیت هاى بهارى دارند نسبت به گیاهان موجود در محل زندگى خود حساس هستند و گرده موجود در گیاهان باعث آزار آنان مى شود.
گرده ها چه هستند؟ گرده ها سلول هاى نر كوچك و تخم مرغ شكل در گل هاى گیاهان هستند. البته گرده گیاهان با گل هایى با رنگ روشن و گل هایى چون رز، معمولاً ایجاد آلرژى نمى كنند. یكى از راه هاى انتقال این گرده ها توسط زنبورها، سایر حشرات و وزش باد است.
پس لازم است پس از پایان كار روزانه بدن (خصوصاً موها) و لباسهایتان را بشویید تا امكان حضور گرده هاى حساسیت زا درمحل خواب و زندگیتان به حداقل برسد.
بسیارى از درختان چمن و علف هاى هرز كوتاه گرده هاى كوچكى دارند كه سبك و خشك هستند و به خوبى از جایى به جایى دیگر منتقل مى شوند و باعث آلرژى هاى فصلى و ورم غشاى مخاطى بینى در اوایل بهار مى شوند.
گرده هاى درختانى همچون بلوط، سرو، نارون ، زبان گنجشك، سپیدار (تبریزى)، چنار و افرا بیش از سایر درختان امكان به وجود آمدن این واكنش ها را دارند.
آلرژی در بهار
فصل بهار فصل گل كردن، شكوفه دادن گیاهان و درختان و زیبایى هاى چشم نواز حاصل از آنها است. اما گل ها و شكوفه ها در واقع اندام هاى تولید مثل گیاهان هستند و براى تولید دانه گرده افشانى مى كنند. باران هاى بهارى و رطوبت بالا آلرژى فصلى به وجود مى آیند. از طرف دیگر آلرژى ممكن است زمینه ساز بیمارى هاى دیگرى شود. التهاب مخاط همچنین امكان رشد قارچ ها و لچك ها را فراهم مى آورد و این جانداران نیز براى تكثیر خود دانه هاى ریزى با نام «هاگ» یا «اسپور» را از خود رها مى كنند. اما این گرده ها براى افرادى كه به آنها حساسیت دارند، سفیران بیمارى هستند و بهار را براى آنها به فصلى آزار دهنده بدل مى كنند.
در نتیجه بهار با تمام ویژگى هاى منحصر به فرد و خوبش براى بعضى ها اسباب مزاحمت را فراهم مى كند. آنها نمى توانند مانند خیلى هاى دیگر از زیبایى هاى این فصل خوب خدا استفاده كرده و لذت ببرند. از آنها صحبت مى كنم كه صبح ها با صداى عطسه خودشان از خواب بیدار مى شوند و مجبور هستند در این فصل دستمال كاغذى را كیلویى بخرند! و به گل ها و درخت ها به چشم دشمن نگاه كنند. خیلى از این افراد در هیچ مورد زندگى حساسیتى نشان نمى دهند و مقاومت زیادى دارند اما در مورد این موضوع بخصوص حسابى حساس هستند و حساسیتشان را هم بروز مى دهند!
گرفتگى، آبریزش بینى، عطسه هاى مكرر، قرمزى، خارش چشم ها، خس خس سینه و سردرد از علائمى است كه در نتیجه این بینى در نتیجه حساسیت یا دینیت آلرژیك ممكن است فرد را مستعد ابتلا به سینوزیت عفونى كند.
علائم آلرژى كه در ابتدا محدود به چند هفته در فصل بهار است ممكن است در سال هاى متوالى طولانى شود و در همه فصول فرد را ناراحت كند.
اگر یكى از والدین یا هردوى آنها سابقه آلرژى داشته باشند شانس ابتلاى فرزندان بالاتر خواهد رفت
آلرژى» چیست؟
آلرژى عبارت است از یك واكنش غیرطبیعى بدن در مقابل ماده اى خاص! ماده اى كه ضرورتاً و اساساً و به خودى خود مضر نیست، اما در نتیجه حضور و وجود آن پاسخ سیستم ایمنى و واكنش هاى بدن به شكلى است كه باعث بروز بیمارى و مشكلات نزد فرد مى شود. ماده اى كه به این شكل بدن را وادار به واكنش مى كند. اصطلاحاً «آلرژن» نامیده مى شود.
آلرژن چیست؟
تقریباً هر ماده اى مى تواند «آلرژن» محسوب شود اما رایج ترین و معمول ترین آلرژن ها عبارت اند از، پوشش بدن برخى حیوانات (پر، پشم)، گروه گیاهان، غبار و گرد و خاك موجود در محیط زندگى و موجودات بسیار ریز همراه آنها، قارچ ها، برخى داروها و غذاهایى همچون: (ماهى، تخم مرغ، شیر، ریزدانه ها و...) رنگ ها، لوازم آرایشى و...
چه كسانى مستعد ابتلا به آلرژى هستند؟
بطور كلى تمام افراد مى توانند به ماده یا موادى به نسبت هاى مختلف حساسیت نشان دهند اما آمار و بررسى ها نشان داده است كه بیشتر مبتلایان سابقه این ناراحتى را در والدین خود هم یافته اند. بنابراین اگر یكى از والدین یا هردوى آنها سابقه آلرژى داشته باشند شانس ابتلاى فرزندان بالاتر خواهد رفت.
مكانیسم واكنش آلرژیك چیست؟
بعد از آنكه فرد در معرض ماده آلرژن قرار گرفت، نوع خاصى از آنتى بادى به نام امینو گلوبولین E و یا IGE در بدن او ترشح مى شود. در افراد سالم میزان و سطح IGE بسیاركم است. حال آنكه در خون افرادى كه واكنش نشان داده اند این میزان درحد قابل توجهى بالا مى رود.
در بدن ما سلول هاى خاصى به نام «مست سل ها» و «بازوفیل»ها وجود دارند كه در واكنش هاى آلرژیك دخیل هستند.
IGE  تولید شده در اثر تحریك پى در پى در مقابل آلرژن ها به سطح این سلول ها متصل مى شود و متعاقب آن دیواره سلولى را سوراخ كرده باعث آزاد شدن مواد مختلفى مى شود. این مواد باعث انقباض عضلات صاف مى شود و بسته به مسیر و محل ورود آلرژن و محل واكنش آن، نشانه هاى متفاوتى بروز مى كند.
از جمله:
ورم ملتهمه چشم: شما به عنوان یك بزرگسال، احتمال دارد واكنش هاى فوق را بیشتر در چشمانتان نشان دهید و علایم آن بیشتر همراه با ورم غشاء مخاطى بینى است و گله و شكایت اصلى مبتلایان مربوط به خارش چشم آنهاست كه اگر با آسم همراه شود مى تواند باعث مسدود شدن راه هوا به شش ها شود كه همراه با تنفس سخت و سنگین و صداى خس خس بروز مى كند و در مجارى باریك، هوا با فشار حركت مى كند.
اگزما: كسانيكه از اگزما رنج مى برند پوست هاى حساسى پیدا مى كنند كه خارش و سوزش دارد. در این گروه از افراد فاكتور حساس بودن والدین نقش مهمى دارد و بیشتر آنها والدینى داشته اند كه در بروز واكنش هاى آلرژیك «اگزما» را بروز داده اند. این علائم را بیشتر در طرفین آرنج، زیر زانو، روى گردن، قوزك پا، مچ دست و پشت دست ها مى توان دید و در بسیارى از بیماران آسیب پوست به علت خارش شدید آن با عفونت هاى باكتریایى همراه مى شود.
آلرژي هاي پاييزي:
پاييز، فصل سختي براي مبتلايان به آلرژي (حساسيت) است. آلرژي در اثر واکنش سيستم ايمني بدن به يک سري مواد بي ضرر به وجود مي آيد، مثل گرده گياهان، برخي داروها، مو و پشم و پر حيوانات، گرد و غبار هوا، بعضي غذاها و نيش حشرات. اين مواد آلرژي زا باعث مي شوند که سيستم ايمني بدن، بيش از حد فعال شود و علائم حساسيت را در بدن ايجاد کند.
آلرژي هاي فصلي، يکي از انواع شايع آلرژي هاست. حتي اگر قبلاً دچار آلرژي نبوده ايد، ممکن است علائم آلرژي فصلي در شما بروز کند.
علائم آلرژي شامل اشکال در تنفس، گرفتگي بيني ، عطسه، آب ريزش از بيني و چشم ها، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتي بروز جوش هاي پوستي است که بستگي به واکنش افراد نسبت به آن ماده ي آلرژي زاي خاص دارد.
هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژي زا بيشتر باشد، بيشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسيت نشان دهد. اگر چه هنوز علت اينکه چرا آلرژي در برخي افراد بيشتر شايع است، معلوم نيست، ولي ما مي دانيم که استعداد ابتلا به آلرژي  ( واکنش بيش از حد سيستم ايمني بدن) معمولا در افراد يک خانواده بيشتر است.
هيچ کسي با بيماري آلرژي متولد نمي شود، ولي زمينه ابتلا به آن، ارثي است.آلرژي ها معمولاً در دوران کودکي شروع مي شوند، ولي ممکن است در هر سن ديگري هم آغاز گردند.
ميزان حساسيت ها با افزايش سن کاهش مي يابد، ولي ممکن است بعدها مجدداً عود کند.
با دوري از مواد آلرژي زا و مصرف منظم داروها تحت نظر پزشک، مي توان آلرژي را کنترل و درمان کرد. با دقت در اينکه کجا، چه موقع و در چه شرايط محيطي، آلرژي بروز مي کند، مي توان به راحتي علت بروز آن را کشف کرد. اما پزشک متخصص مي تواند درباره ي نوع و مقدار داروهاي مصرفي تحقيق کند و آزمايش هاي لازم را جهت تعيين مؤثرترين روش هاي درماني براي شما تجويز نمايد.
آلرژي هاي فصلي مي توانند با مصرف داروهاي آنتي هيستامين يا ضد احتقان، احساس بهتري داشته باشيد.
آنتي هيستامين ، پاسخ هاي التهابي بدن را کاهش مي دهند و ضد احتقان ها هم ميزان گرفتگي و تراکم (مثل گرفتگي بيني) را کم کنند.
آلرژی‌ غذایی چیست؟‌
آلرژی‌ غذایی‌ عبارت‌ است‌ از واكنش‌ بیش‌ از اندازه‌ ی دستگاه‌ ایمنی‌ به‌ برخی‌ غذاها یا موادی‌ كه‌ معمولاً بی‌خطرند. این‌ واكنش‌های‌ نا مطلوب‌ ممكن‌ است‌، ارثی‌ یا ناشی‌ از یك‌ نقص‌ اكتسابی‌ بیوشیمیایی‌ باشند. علایم‌ ممكن‌ است‌ در عرض‌ چند دقیقه‌ یا 2ساعت‌ پس‌ از خوردن‌ آن‌ غذای‌ به‌ خصوص‌ بروز كنند. در بعضی‌ موارد، امكان‌ دارد علایم‌ 2-1روز بعد نیز ظاهر نشوند.

علایم‌ شایع‌:
اسهال‌ ،درد شكمی‌ ،مشكلات  پوستی،فخ‌ و باد شكم‌ ،كهیر،تورم‌ صورت‌ (به‌ خصوص‌لب‌ها،)خارش،)،‌تورم‌ دست‌ها و پاها،آسم، تهوع‌ و استفراغ‌،سرفه‌،سردرد میگرنی‌ ،
غش‌ یا حالت‌ نزدیك‌ به‌ غش‌

مواد غذایی آلرژی زا :
هرگونه‌ غذا یا ماده‌ای‌ كه‌ بلعیده‌ می‌شود، می‌تواند باعث‌ بروز واكنش‌ آلرژیك‌ شود. غذاهایی‌ كه‌ بیشتر باعث‌ این‌ حالت‌ می‌شوند، عبارتند از: شیر گاو ، تخم‌مرغ‌، گندم‌، سویا، بادام‌ زمینی ، ماهی ‌، آجیل مثل‌ گردو و فندق، خربزه ، كنجد ، تخمه ی آفتاب‌ گردان‌ و شكلات .

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
خطر برای‌ كسانی‌ كه‌ مشكلات‌ آلرژی‌ دیگری‌ نیز دارند، بیشتر است‌ و نیز اگر در یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌، سابقه ‌ی آلرژی‌ غذایی‌ وجود داشته‌ باشد.

پیشگیری‌ :
غذاهای‌ ایجاد کننده ی آلرژی را در خود شناسایی‌ نمایید و از مصرف آنها پرهیز كنید.
معلوم‌ شده‌ شیرخورانی‌ كه‌ غذای‌ جامد برای‌ آنها دیرتر شروع‌ می‌شود، كمتر به‌ آلرژی‌ غذایی‌ دچار می‌شوند.
آلرژی‌ غذایی‌ در شیرخواران‌ معمولاً بعد از 4-2 سالگی‌ برطرف‌ می‌شود.
بزرگسالانی‌ كه‌ به‌ بعضی‌ ازغذاها (به‌ خصوص‌ شیر، ماهی‌ یا آجیل ) آلرژی‌ دارند، با احتمال‌ بیشتری‌ این‌ آلرژی‌ را برای‌ سال‌ها حفظ‌ می ‌نمایند.


عوارض‌ احتمالی‌:
- آنافیلاكسی‌ (یك‌ نوع‌ آلرژی‌ حاد و خطرناك‌ كه‌ حین‌ آن‌ تنفس‌ دچار مشكل‌ شده‌، ضربان‌ قلب‌ نیر نامنظم‌ شده‌، و فشارخون‌ كاهش‌ می‌یابد
- واكنش‌ شبیه‌ كهیر
- آسم‌ ریه ها
- التهاب‌ روده‌ها
- ضایعات‌ شبیه‌ اگزما

توصیه های درمانی :
1-   حذف‌ غذاهای‌ مورد شك‌ از رژیم‌ غذایی‌ برای‌ مدت‌ دو هفته‌ یا تا زمانی‌ كه‌ علایم‌ آلرژی‌ ناپدید شوند. سپس‌ اضافه‌ نمودن‌ غذاهای‌ مورد شك‌ به‌ صورت‌ تك‌ تك‌ به‌ رژیم‌ غذایی‌. به‌ این‌ ترتیب‌ مشخص‌ می‌شود كه‌ كدام‌ غذاها در ایجاد آلرژی‌ شما نقش‌ دارند.
2-   آزمایش‌ تزریق‌ پوستی‌ گاهی‌ ممكن‌ است‌ غذای‌ آلرژی‌ زا را شناسایی‌ كند. اما كم‌ نیستند مواردی‌ كه‌ این‌ آزمایش‌ها اشتباهاً غذاهایی‌ كه‌ شما به‌ آنها آلرژی‌ ندارید را به‌ عنوان‌ مسئول‌ آلرژی‌ غذایی‌ معرفی‌ می كنند.
3-   مهم ترین مواد غذایی آلرژی زا عبارتند از :شیر گاو، تخم‌مرغ‌، گندم‌، سویا، بادام‌ زمینی، ماهی‌، آجیل مثل‌ گردو و فندق.
4-   بیمارانی‌ كه‌ آلرژی‌ غذایی‌ شدیدی‌ به‌ یك‌ نوع‌ غذا دارند، باید بسیار مراقبت‌ باشند كه‌ از خوردن‌ آن‌ غذا پرهیز كنند.
5-   همیشه‌ یك‌ كیت‌ كه‌ دارای‌ سرنگ‌ حاوی‌ آدرنالین‌ است‌ را به‌ همراه‌ داشته‌ باشید تا اگر احیاناً غذای‌ آلرژی ‌زا تصادفاً خورده‌ شد و واكنش‌ حاد و فوری‌ رخ‌ داد، از این‌ سرنگ‌ استفاده‌ شود. البته این کار باید تحت نظر پزشک باشد.
6-   یك‌ دست‌بند یا گردن‌ آویز مخصوص‌ همراه‌ داشته‌ باشید كه‌ روی‌ آن‌ نوع‌ آلرژی‌ دقیقاً مشخص‌ شده‌ باشد.

داروها :
هیچ‌ دارویی‌ برای‌ درمان‌ آلرژی‌ غذایی‌ وجود ندارد، اما از بعضی‌ از داروها می‌توان‌ برای‌ تخفیف‌ یا رفع‌ علائم‌ استفاده‌ نمود.

رژیم‌ غذایی‌:
‌ازغذایی‌ که سبب ایجاد آلرژی در شما می شود، اجتناب ‌کنید یا مصرف‌ آن‌ را به حداقل برسانید‌. برچسب‌ غذاها را به‌ دقت‌ مطالعه‌ كنید.
اگر شما یا یكی‌ ازاعضای‌ خانواده‌ تان دچارعلایم‌ خفیف‌ تا متوسط‌ آلرژی‌ غذایی‌ هستید یا شاهد یك‌ واكنش‌ شدید آلرژیک پس‌ ازخوردن‌ غذا در یكی‌ از همراهانتان‌ هستید، در این‌ شرایط‌ فوراً درخواست‌ کمک کنید و به پزشك‌ مراجعه‌ نمایید.
انواع بیماری آلرژی (حساسیت)
یکی از مهم ترین اثرات جانبی سیستم ایمنی بدن ، آلرژی است که در بعضی از شرایط پدیدار می شود . چندین نوع مختلف آلرژی وجود دارد که بعضی از آنها می توانند در هر شخصی بروز کنند، اما بعضی فقط در افرادی ایجاد می شوند که تمایل آلرژیک داشته باشند .
در واقع آلرژی یاحساسیت نوع دیگری از اختلال در دستگاه ایمنی بدن است و پاسخ شدید دستگاه ایمنی در مقابل برخی از آنتی ژن ها می باشد. آنتی ژنی را که باعث ایجاد آلرژی می شود راآلرژن یاماده حساسیت زا می گویند .
شروع آلرژی ( ALLERGY ) :
هنگامی که فردی برای اولین بار در معرض ماده آلرژن ( مواد آلرژن مانند برخی داروها ، مو ، پر ، بوی گل ها و ...) قرار می گیرد، در بدن او نوع خاصی پادتن تولید می شود . اگر این فرد بعد از مدتی در معرض همان آنتی ژن قرار بگیرد، ماده آلرژن به پادتن های موجود در سطح ماستوسیت ها ( سلول هایی مشابه بازوفیل خون ) متصل می شود ، در نتیجه این سلول موادی به نام هیستامین ها را آزاد می کند.
هیستامین سبب بروز علائم آلرژی مانند تورم ، قرمزی ، خارش چشم ها ، گرفتگی و آبریزش بینی می شود که افراد مبتلا به آلرژی برای مقابله با اثرات شدید هیستامین باید از دارو های آنتی هیستامین استفاده کنند.
بدن افراد گاهی در مقابل آلرژی واکنش هایی از خود نشان می دهد که می توان از واکنش های آلرژی به موارد زیر اشاره کرد:
1- آنافیلاکسی ( ANAPHYLAXIS ):
واکنش های آلرژیک در برخی از موارد خفیف است ، اما گاهی مانند شوک آنافیلاکسی به شدت خطرناک می باشد . برخی افراد آلرژی زیادی نسبت به برخی از آلرژن ها دارند. هنگامی که این افراد در معرض این آلرژن ها قرار می گیرند ماستوسیت های آنها به طور ناگهانی مقدار زیادی مواد شیمیایی آزاد می کنند. در نتیجه رگ های خونی فرد به سرعت گشاد می شوند و در این حالت فشار خون شخص به شدت کاهش می یابد.
به کاهش شدید فشار خون که در نتیجه حساسیت به ماده خاصی بروز می کند شوک " آنافیلاکسی" می گویند . در هنگام بروز شوک آنافیلاکسی ، خون کافی به بخش های مختلف بدن به ویژه مغز نمی رسد و زندگی فرد به خطر می افتد .
بعضی از افراد نسبت به داروهای خاصی، آلرژی شدید دارند و ممکن است مصرف این داروها سبب بروز شوک آنافیلاکسی در آنها شود . به همین دلیل به بیماران توصیه می شود تا موارد حساسیت دارویی خود را هنگام درمان به پزشک خود اطلاع دهند .

2-کهیر ( URTICARIA ) :
کهیر ناشی از آنتی ژنی است که وارد مناطق خاصی از پوست شده و موجب واکنش هایی شبیه آنافیلاکسی موضعی می گردد . هیستامینی که به صورت موضعی آزاد می شود موجب ایجاد یک قرمزی فوری در پوست می شود و بعد از آن افزایش نفوذ پذیری موضعی مویرگ ها است که منجر به تورم پوست به صورت نواحی کوچک با حدود مشخص در چند دقیقه دیگر می شود .
تجویز داروهای ضد هیستامینی به شخص قبل از قرار گرفتن در معرض آنتی ژن، از ایجاد کهیر جلوگیری می کند.
3-تب یونجه ( HAY FEVER ) :
در تب یونجه هم واکنش آلرژی در بینی حادث می شود. هیستامین آزاد شده در جواب به این واکنش موجب اتساع رگ های موضعی و در نتیجه افزایش فشار خون مویرگی و افزایش فشار خود مویرگ می گردد.
این دو اثر موجب نشت سریع مایع به داخل بافت های بینی شده و مخاط بینی متورم و مترشح می گردد . در اینجا نیز مصرف داروهای آنتی هیستامینی می تواند از این واکنش تورمی جلو گیری کند .
4- آسم