طرح سیب سلامت به زودی در کرمان اجرا می‌شود/ ممنوعیت مصرف قلیان در بین کرمانی‌ها جدی است

در .

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران کرمان، نوذر نخعی درنشست خبری مدیران دانشگاه علوم پزشکی به مناسبت هفته سلامت گفت: سئوال ما نیز هست که چرا طرح ممنوعیت قلیان به طور کامل و جدی دنبال نشد، این سئوال را رسانه‌ها از طریق مقامات ارشد دنبال کنند .

دکتر نخعی از ارائه آموزش‌های زیادی در راستای مضرات قلیان  خبرداد و افزود:رسانه‌ها نیز در این مسیر عملکرد خوبی داشتند و به همان شکل باید موضوع سیگار را دنبال کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مورد طرح حذف قلیان از مجامع عمومی تاکید کرد: در نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته است، اکثر مردم از قلیان بیزار هستند و نمی‌توان جماعتی را که از این وسیله استفاده می‌کنند، نماینده دیگران دانست .

نخعی به معرفی سه پارک سلامت در کرمان اشاره کرد وگفت: ایمن مسئله بازخوردهای بسیار خوبی از سوی شهروندان به همراه داشت و اعلام می‌کردند که با آرامش از این محیط استفاده می‌کنند .

وی در ادامه گفت: در بخش بهداشت طرح تحول نظام سلامت فعالیت‌هایی از جمله پزشک خانواده، تعمیر و تجهیز مراکز درمانی، واکسن پنتاوالان و استقرار بیشتر پزشکان را در شهرستان‌ها شاهد بودیم .

وی افزود: اقداماتی متفاوتی دربحث بهداشت حاشیه‌نشینی از اردیبهشت ماه سال جاری در شهرهای کرمان، سیرجان و زرند آغاز و پایگاه‌های بهداشتی در این مناطق فعال می‌شوند .

نخعی خاطرنشان کرد:در بردسیر، راور، بافت و شهربابک نیز مراکز جامع سلامت راه‌اندازی می‌شوند تا نقاط کور نیز زیر پوشش کامل سلامت و بهداشت قرار گیرند .

وی با اشاره به ارتقای وضعیت بهداشت محیط عنوان کرد: این کار از بسیج نوروزی آغاز شد و سال جاری 48 مرکز به دلیل عدم رعایت موارد بهداشتی پلمب شدند .

نخعی تصریح کرد: در حال حاضر تعداد بازرسی‌های ما از 9 هزار مورد به 11 هزار مورد افزایش یافته است و به زودی طرح سیب سلامت را برای مشخص کردن مراکز دارای غذای ایمن‌تر و سالم‌تر اجرا می‌کنیم.